-
Międzynarodowy Dzień Dziecka
GRUPA VI
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzień ten obchodzony jest na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Warto podkreślić – inicjatorką tego dokumentu była Polska, a inspiracją była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowania dziecka. W tym wyjątkowym dniu dużo rozmawialiśmy o Prawach Dziecka, oglądaliśmy film edukacyjny: „Prawa dziecka, ważna sprawa”, braliśmy udział w edukacyjnych zabawach w oparciu o ten ważny temat.
-
Dzień Niepodległości
10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości Polski.
Podczas wspólnego spotkania pod hasłem „Kocham Cię Polsko” nasze promyczki z chorągiewkami, kotylionami i ozdobnymi sercami w barwach narodowych – tańczyły i śpiewały wyrażając w ten sposób radość i dumę z bycia Polką i Polakiem. O godzinie 11.11. w ramach akcji „Szkoła do hymnu” wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.
-
Mamy to! Trzeci certyfikat „Ogrodu z Klasą”
W poniedziałek 13.11.2023 nasze przedszkole uzyskało trzeci już certyfikat za udział w projekcie Zarządu Zieleni Miejskiej „Ogród z Klasą”. Na każdy z tych certyfikatów ciężko pracują nauczyciele i przedszkolaki. W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy już trzeci i ostatni rok naszego projektu. W tym dniu także, przedszkolaki z grupy III i IV miały okazję uczestniczyć w ekologicznych warsztatach pt. „Czy liście to śmieci?”, poprowadzonych przez Pana Łukasza Szydłaka, pracownika Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Warsztaty były podzielone na dwie części. Pierwsza z nich odbyła się w przedszkolu, a dzieci dowiedziały się na nich kto ukrywa się pod liśćmi jesienią i zimą. W drugiej części dzieci odbyły zajęcia terenowe na ogrodzie. Pracowały i stworzyły przestrzeń idealna dla zimowania owadów i jeży na terenie naszego przedszkola. To był dobry czas na zabawę i naukę równocześnie.
-
Ewakuacja w przedszkolu
Dania 08.11.2023 r. o godzinie 10:00 w naszym przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja. Celem akcji było nabycie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpieczniej ewakuacji. Ćwiczenia praktyczne nadzorowali pracownicy PSP . Cała akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. W ogrodzie przedszkolnym czekała na dzieci niespodzianka – wóz strażacki, który wzbudził duże zainteresowanie i ciekawość dzieci .
-
Kulinarny piątek w grupie VIII
Na ten dzień czekała cała grupa. Wszyscy zakasali rękawy, ubrali piękne fartuszki i przygotowali zdrowszą wersję gofrów. Na początku zajęć dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego oraz utrwaliły przestrzeganie zasad higieny podczas posiłków oraz nawyków kulturalnego zachowania się przy stole. Przedszkolaki zapoznały się z przepisem na pyszne gofry bananowo – jabłkowe oraz przygotowały składniki (obrały banany, starły jabłka, odmierzyły olej oraz mąkę, a także przeliczyły odpowiednią ilość jajek ). Po przygotowaniu ciasta i upieczeniu gofrów nastąpiła ich degustacja. Samodzielne wykonanie gofrów dostarczyło dzieciom ogromnej radości.
Gofry smakowały znakomicie z masłem orzechowym oraz domową konfiturą!
-
Zajęcia praktyczne w grupie III
„Jem zdrowo, więcej wiem”.
18 października w naszej grupie realizowaliśmy temat „Skąd się bierze chleb”. Przedszkolaki dowiedziały się jak robi się chleb i kto jest odpowiedzialny za jego produkcję na poszczególnych etapach tworzenia. Dzieci poznały też korzyści wynikające ze spożywania zdrowego śniadania. Dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe warzywa, owoce czy soki. Przedszkolaki podjęły wyzwanie i same przygotowały sobie w tym dniu drugie śniadanie. Rozpoczęły od wyboru pieczywa jasnego bądź ciemnego. Następnie samodzielne smarowały pieczywo masłem by później układać na nim wybrane przez siebie produkty. To był smaczny dzień w naszej grupie.
-
Grupa VII poznaje jarzyny
Grupa VII przy okazji poznawania tajników jarzyn, ich właściwości zdrowotnych i witamin udała się na wycieczkę do pobliskiego osiedlowego sklepu z jarzynami;) Zrobiliśmy zakupy, porozmawialiśmy z Panią sprzedawczynią. Miała być sałatka jarzynowa ale finalnie stwierdziliśmy, że jednak stworki potworki i jarzynowe zwierzaki będą fajniejsze. Cały piątek był zarezerwowany na robienie cudów z jarzyn.
-
Kasztanowy zawrót głowy w grupie VII
Jesień to idealna okazja na zbieranie darów jesieni 🙂 Przedszkolaki z gr VII postanowiły nazbierać kasztanów w naszym przedszkolnym ogrodzie lub same przynosiły kasztany zebrane z rodzicami. Postanowiliśmy zrobić z nich naukowy użytek 😉 W ten sposób w miniony piątek 6.10.2023 urządziliśmy sobie kasztanowe zajęcia. Poznaliśmy bajkę ” Kasztaniaki”. Układaliśmy wspólnie koło z kasztanów ćwicząc przy tym umiejętność współpracy w małej grupie. Przeliczaliśmy i liczyliśmy kasztany, rozwijaliśmy umiejętność przeliczania. Układaliśmy rytmy. Na koniec dzieciaki z pomocą pań wykonały kasztanowe ludziki.
-
Grupa V i VI w szkole Emmanuel
25 września dzieci z gr. V i VI wzięły udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych na terenie Szkoły Emanuel. Tajemnicze i zdumiewające eksperymenty rozpaliły w dzieciach chęć do odkrywania świata i były niezapomnianą atrakcją. Przedszkolaki wzięły udział w zabawach ruchowych z chustą animacyjną, ze sprzętem sportowym. Mogły uczestniczyć w prostych doświadczeniach fizycznych w laboratorium (przygotowanym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, dla przedszkolaków). Dzieci mogły zapoznać się ze szkoła w troszkę inny, ciekawszy sposób.
-
Warsztaty przyrodnicze w grupie VIII
W dniu 4 października 2023 r. w grupie VIII odbyły się warsztaty edukacyjne o tematyce przyrodniczej „Niezwykłe życie motyli”
Podczas spotkania z opiekunem motyli, dzieci miały okazję porozmawiać gdzie możemy je spotkać, w jaki sposób się żywią , jak je obserwować. Oglądały w gablotach fascynujące bogactwo motylich barw i kształtów.
Dowiedziały się jak wygląda cykl rozwojowy motyla poprzez bezpośredni kontakt z jajkami motyla, gąsienicami, poczwarkami, kokonami – dotykały, wąchały, trzymały na paluszkach, odszukiwały wśród gałązek i liści. Prowadzący z pełnym zaangażowaniem opowiadał przedszkolakom, czym żywią się gąsienice i co się z nimi potem dzieje. Uczestnicy spotkania oglądali skutki żerowania gąsienic motyli nocnych – moli (dziury w tkaninach) i jedwabnika (nici jedwabne, tkaniny, kokony).
Warsztaty były także okazją do kontaktu z żywymi motylami – dorosłymi okazami, obserwowania ich delikatnego ciała i sposobu poruszania się, kiedy opiekun wabił je zapachem soku z owoców. Dzieci były bardzo zainteresowane i w wielkim skupieniu słuchały ciekawych informacji o tych pięknych owadach, a możliwość dotknięcia, zobaczenia naturalnych okazów, pozwoliło bardziej zrozumieć niezwykły proces rozwoju owadów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i ozdoby z motylkami oraz nasiona kwiatów, aby zachęcić motyle do odwiedzin naszego balkonu lub ogródka.